Dolar kuru bugun ne kadar 25 Mart 2024 dolar kuru fiyatlari

Dolar kuru bugün ne kadar? (8 Nisan 2024 dolar – euro fiyatları) – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Dolar/TL, yeni haftaya değer kaybıyla başlamasının ardından 32,19’dan işlem görüyor.

Euro/TL 34,97, sterlin/TL yüzde 0,3 gerilemeyle 40,4150’den satılıyor.

Dolar endeksi, şu sıralarda önceki kapanışının yüzde 0,1 üzerinde 104,4 seviyesinde bulunuyor.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimlerinin zamanlaması ve büyüklüğüne ilişkin belirsizliğin devam etmesinin varlık fiyatları üzerinde etkili olmayı sürdürdüğünü belirterek, bu hafta ABD’de açıklanacak enflasyon verileri ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararı başta olmak üzere yoğun veri gündeminin yatırımcıların odağına yerleştiğini söyledi.

Fed’in enflasyonla mücadele kapsamında politika faizini Temmuz 2023’ten bu yana 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında tutmasına karşın, geçen hafta açıklanan verilerin ekonomik aktivitedeki güçlü duruşa işaret ettiğini aktaran analistler, bu durumun bankanın haziranda faiz indirimine gidebileceğine yönelik fiyatlamaları zayıflattığını dile getirdi.

Söz konusu verilerin ardından para piyasalarında, Fed’in ilk faiz indirimine gitme ihtimali haziranda yüzde 48 ve temmuzda yüzde 67 ile fiyatlanmaya başladı.

Bu hafta ülkede açıklanacak enflasyon verilerinin söz konusu fiyatlamalar üzerinde değişikliğe sebep olabileceğini belirten analistler, ABD’de TÜFE’nin martta aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 3,4 artış göstermesinin beklendiğini bildirdi.

Analisteler, bugün yurt içinde sanayi üretimi, yurt dışında ise ABD’de tüketici enflasyon beklentileri verilerinin takip edileceğini ifade ederek, teknik açıdan dolar endeksinde 105 ve 106 seviyelerinin direnç, 104 ve 103’ün ise destek olarak öne çıktığını kaydetti.


NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir