1711289289 15 milyar sterlinlik Bitcoin coplukte Define avcilari korkusu basladi

1,5 milyar sterlinlik Bitcoin çöplükte! Define avcıları korkusu başladı – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Galler’deki Newport kentindeki geri dönüşüm ve atık çöplüğü define avcılarının hedefi haline geldi. Tesiste 1,5 milyar dolarlık Bitcoin olduğuna inanılıyor. Yetkililer ise define avcılarının metal dedektörlü girişimlerine karşı alarma geçti.

Erken dönem kripto yatırımcısı 38 yaşındaki James Howells, bu tesiste olduğunu iddia ettiği Bitcoin’leri için yasal mücadele başlattı. Howells, on yıl önce 8 bin Bitcoin’i sakladığı sabit diski yanlışlıkla çöpe attı. Howells, çöpe atıldığında Bitcoin’lerin değerinin 4 milyon sterlin olduğunu söylemişti. Bitcoin’lerin değeri bugün itibarıyla 412 milyon sterline denk geliyor. 

Belediye tarafından işletilen çöplüğün yetkilileri de bazı adımlar hayata geçirdi. Yaklaşık 1,5 milyar sterlinlik Bitcoin sakladığına inanılan çöp sahası, define avcılarından korunmaya çalışıyor. Bu çerçevede saha güvenliği artırıldı ve 24 saat kameralarla izlenmeye başladı.

1,5 milyar sterlinlik Bitcoin çöplükte! Define avcıları korkusu başladı - 1
Howells, 8 bin Bitcoin’i 10 yıl önce çöpe attı

Howells’in servetini kurtarma çabalarının sonucu belirsizliğini korurken, çimenli tepelerin altına gömülü en az 100 bin ton çöpün kazılmasının gerektiği belirtiliyor.

Newport Belediye yetkilileri ise kazılması istenilen alanla ilgili endişelerini dile getirdi. Yetkililer, Howells’in sabit diskinin tesiste olduğuna dair kanıt bulunmadığını ifade ederek, kazıların çevreye zarar vereceğini dile getirdi.

2024 yılında yükselişini sürdüren Bitcoin, bugün itibarıyla 64 bin 972 dolardan işlem görüyor. Bitcoin, mart ayında 74 bin dolar bandına kadar yaklaşmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir