SON DAKIKA HABERI Iranin Israile misillemesi sonrasi Ankaradan ilk aciklama

SON DAKİKA HABERİ | İran’ın İsrail’e misillemesi sonrası Ankara’dan ilk açıklama: Gerilimi artıracak adımlar sona ermeli – Son Dakika Türkiye Haberleri

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: İSTİKRARA KALICI ZARAR VERİR

Bölgede yaşanan gerilime ilişkin Dışişleri Bakanlığı’ndan da bir açıklama yapıldı.

Türkiye’nin İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü savaşın yayılma ve tırmanma riski barındırdığına ilişkin uyarılarının uzun zamandır sürdüğü hatırlatılan açıklamada, “İsrail’in, İran’ın Şam Büyükelçiliğine gerçekleştirdiği uluslararası hukuka aykırı saldırı, kaygılarımızı haklı çıkarmıştır. İran’ın bu saldırıya yaptığı misilleme ve takip eden gelişmeler, olayların hızlı biçimde bölgesel bir savaşa dönüşebileceğini bir kez daha göstermiştir.” denildi.

Ankara’nın dün gece yaşanan gerilim öncesinde İran ve ABD makamlarıyla görüştüğü belirtilen açıklamada, tarafların beklenti ve mesajlarını Türkiye üzerinden ilettiği belirtildi, tepkilerin orantılı olması yönünde girişimlerde bulunulduğu ifade edildi.

Açıklamada, “Bugün de İranlı yetkililere ve İsrail üzerinde etkisi olan Batılı ülkelere, tırmanmaya son verilmesi yönündeki mesajlarımızı açık biçimde aktarmaktayız.” ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düzenli olarak bilgilendirildiği ifade edilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bölgemizin istikrarına kalıcı biçimde zarar verecek ve küresel düzeyde daha büyük çatışmalara neden olacak bir sürecin tetiklenmemesi için çabalarımızı sürdüreceğiz.

Gelişmeler ilk dakikadan itibaren ilgili kurumlarımızla bilistişare, ülkemize yönelik güvenlik tehditleri bakımından da yakından takip edilmekte ve Sayın Cumhurbaşkanımız düzenli olarak bilgilendirilmektedir.”

VİDEO- İsrail’in Demir Kubbesi nasıl çalışıyor?


NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir